یک شبکه کامپیوتری چیست؟

کامپیوتر – شبکه – خرید – vpn

یک شبکه کامپیوتری، نظامی که در آن چندین کامپیوتر به یکدیگر متصل می شوند و اطلاعات و منابع را به اشتراک می گذارند.

شبکه کامپیوتری

ویژگی های یک شبکه کامپیوتری

–  به اشتراک گذاشتن منابع از یک کامپیوتر به دیگری

– ایجاد فایل و ذخیره آنها در یک کامپیوتر، و دسترسی به آن فایلاها از سراسر کامپیوترهای متصل در شبکه

– اتصال اسکنر، چاپگر و یا یک دستگاه فلش به یک کامپیوتر در شبکه و امکان استفاده بقیه کامپیوترهای متصل در شبکه از این دستگاهها.

لیستی از سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری

–  کابل های شبکه

–   توزیع کنندگان

–   روترها

–    کارت های  شبکه داخلی

–   کارت های شبکه خارجی

 

کابل های شبکه

کابل های شبکه برای اتصال کامپیوتر ها استفاده می شوند. شایع ترین این کابل ها از رده 5 کابل RJ45  می باشد.

کابل های شبکه

 

توزیع کنندگان

یک کامپیوتر از طریق پورت سریالی می تواند به کامپیوتر دیگر اتصال پیدا کند اما اگر ما نیاز داشته باشیم تا تعداد زیادی کامپیوتر را به هم متصل کنیم تا یک شبکه بسازیم پورت سریالی کار نخواهد کرد. راه حل استفاده از یک بدنه مرکزی است که کامپیوترها، چاپگرها ، اسکنرها و بقیه دستگاهها بتوانند به آن اتصال داشته باشند پس از آن این بدنه مرکزی توزیع و ترافیک شبکه را مدیریت خواهد کرد.

توزیع کنندگان

روتر

روتر

یک روتر دستگاهی است که به عنوان نقطه مرکزی در میان کامپیوترها و دستگاههای دیگری که بخشی از شبکه هستند عمل می کند. یک روتر مجهز شده است به سوراخ هایی که پورت نامیده می شوند و کامپیوترها و دستگاههای دیگر با ساتفاده از کابل شبکه به آن متصل می شوند. امروزه روترهای بی سیمی آمده اند که بدون نیاز به هیچ گونه کابل فیزیکی به کامپوترها متصل می شوند.

کارت شبکه

کارت شبکه یک جزء لازم از کامیوتر است که بدون آن امکان اتصال کامپیوتر بر روی یک شبکه نمی باشد. آن ها به عنوان کارت شبکه یا کارت رابط شبکه (NIC)  شناخته شده اند.بیشتر کامپیوترهای برند دارای کارت شبکه از پیش نصب شده هستند. دو نوع کارت شبکه وجود دارد:کارت شبکه داخلی و کارت شبکه خارجی

کارت شبکه

کارت های شبکه داخلی

مارد برد دارای یک اسلات می باشد که کارت شبکه داخلی در آن قرار داده می شود. کارتهای شبکه داخلی از دو نوع است که در نوع اول از Peripheral Component Interconnect (PCI)  و در نوع دوم از Industry Standard Architecture (ISA) است.

 

 

کارتهای شبکه خارجی

کارت شبکه خارجی

کارت های شبکه خارجی دو نوع هستند: بی سیم و USB  . کارتهای شبکه بی سیم باید در ماردبورد قرارداده شوند اما نیازی به کابل شبکه برای اتصال به شبکه وجود ندارد.

 

usb

کارت های USB  دارای استفاده آسانی هستند و از طریق پورت USB متصل می شوند.کامپیوترها به طور خودکار کارت USB  را شناسایی و درایوهای مورد نیاز برای پشتیبانی از کارت شبکه USB نصب می کنند.

 

 

tutorialspoint.com/computer_fundamentals/computer_networking.htm