VPN چه مقدار سرعت اتصال به اینترنت را می تواند کاهش دهد؟

یک VPN به شما اجازه می دهد تا اطلاعات IP خود را پنهان کنید و همچنین آنها رمزگذاری کنید از هکرها، حملات فیشینگ و کلاهبرداران برای اینکه نتوانند زمانیکه شما به مرور در اینترنت با یک اینترنت عمومی می پردازید به اطلاعات خصوصی شما دسترسی یابند. دلیل دیگری برای استفاده از VPN برای دسترسی به سایتهایی است که مسدود شده اند و یا در برخی کشورها ممنوع اند. این می تواند شامل وب سایتهای فیلم، اخباری سیاسی و حتی وب سایتهای خبری مالی باشد. با وجود این مزیتها، بسیاری از کاربران بلقوه VPN در مورد این موضوع که VPN چقدر می تواند سرعت اینترنت آنها را کاهش دهد نگران اند. بنابراین آیا VPN سرعت اینترنت را کاهش می دهد؟

vpn-slow-down-internet

درواقع بیشتر از چند فاکتور وجود دارد که می تواند بر روی سرعت اینترنت شما اثر بگذارد .

سرور VPN

عاملی است که بیشترین تاثیر را می گذارد، سرعت اینترنتی که دارید و فاصله بین موقعیت شما و سرور VPN است. برای مثال، اگر شما از چین به سرور نیویورک متصل شوید، انتظار می رود سرعت اینترنت کاهش یابد. یک ارائه دهنده VPN که نزدیکترین موقعیت مکانی را به شما دارد را جستجو کنید. موقعیت سروری که به کشور شما نزدیک است را پیدا کنید . این کندی ناشی از زمانی که طول می کشد بسته داده فرستاده شود و به روی VPN برسد.

یک فاکتور موثر دیگر بارگیری سرور VPN است. به طور عمده، این یک مشکل از ارائه دهندگان سرویس های رایگان VPN است. این وقتی اتفاق می افتد که تعداد زیادی کاربر به این سرور متصل در یک زمان خاص متصل می شوند. در این مورد سعی کنید به سرور دیگری از همان کشور متصل شوید.

پروتکل های VPN و رمزگذاری

4 پروتکل اساسی VPN وجود دارد. بیشتر ارائه دهندگان VPN پروتکل های PPTP، L2TP/IPSec و Open VPN را عرضه می دارند. برخی سرویس های VPN به علاوه SSTP یا SoftEther را نیز پیشنهاد می دهند. هر پروتکل رمزگذاری سطح خود را دارد و توصیه می شود هر پروتکل برای موارد مختلف استفاده شود. اما قانون اصلی این است: سطح بالاتر از رمزگذاری به سطح پایین تر از رمزگذاری. به همین دلیل، شما معمولا سرعت اتصال بهتری با PPTP و L2TP/IPSec خواهید داشت برای اینکه آنها از رمزگذاری 128 بیتیی استفاده می کنند. شما سرعت پایین تر اتصال را با OpenVPN بدست می آورید که رمز گذاری بیشتر است اما شما مجبورید بیشتر سرعت را برای امنیت بیشتر صرف کنید. SSTP بهترین سطح رمزگذاری و سرعت است اما متاسفانه تنها برای ویندوز در دسترس است.

محدودیت سرعت ISP در سرعت VPN

سرعتی که ارائه دهنده شما فراهم میکند نیز بر روی سرعت اتصال VPN شما تاثیر دارد. بالاترین سرعت اتصال حداقل 10 Mbps را بکار می برد و ممکن است تا 1 Gbps بالا برود. در این موراد سرعت VPN تحت تاثیر نخواهند بود، اما هر سرعتی کمتر از این می تواند باعث مشکل اتصال VPN شود. فاکتور دیگر که به ISP شما بستگی دارد سطح اتصال داخلی ارائه دهنده VPN با ISP شما است، بنابراین حتی اگر سرعت اتصال 50 Mbps دارید و این اتصال داخلی ضعیف است شما نمی توانید بهترین برداشت را از سرویس VPN داشته باشید. همچنین، در برخی موارد و برای برخی دلایل، اتصال اینترنت استاندارد بالاتر شما باعث کاهش احتمال سرعت VPN می شود. برای مثال، اگر اتصال 5 Mbps دارید، شما تنها 100 % از پهنای باند را از دست می دهید، و اگر شما  100 Mbps دارید حتی می توانید بیش از نیمی از اتصال خود را از دست بدهید اگر به VPN متصل می شوید.

سرعت پردازنده

برای بدست آوردن مزیت های بیشتر وقتی می خواهید از VPN برای اتصال از طریق یک کامپیوتر مجهز به پردازنده یا CPU سریعتر استفاده کنید، به این اتصال سریعتری برای شما ایجاد می شود.

قابلیت اطمینان

به دنبال یک ارائه دهنده سرویس قابل اطمینان باشید که کمترین مقدار از دست رفتن بسته داده را داشته باشد، بهترین حالت ارائه 0%  بسته از دست رفته است.

تنظیمات فایروال

هنگامیکه یک اتصال VPN را راه اندازی می کنید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات فایروال ما طوری تنظیم شده است VPN از طریق آن به طور مداوم بتواند جریان یابد. اغلب تنظیمات فایروال روی VPN موثر نیست اما روی CPU تاثیر دارد که می تواند سرعت VPN شما را کاهش دهد.

خط پایانی

بنابراین آیا VPN روی سرعت اینترنت تاثیر می گذارد؟ مطمئن شوید که همه این مشخصات را هنگام انتخاب ارائه دهنده بررسی کنید. سرویس های قابل اعتماد اغلب سرورهای VPN در کشورهای مختلف دارند، در نتیجه به شما اجازه می دهند که نزدیکترین سرور به کشور خود را انتخاب کنید. شما نمی توانید انتظار داشته باشید سرویس VPN سرعت بالایی داشته باشد هنگامیکه تجهیزات درست یا سرویس اینترنتی که آن را پشتیبانی کند داشته باشید. قرارداد یک VPN اتصال اینترنت کند موجود را سریعتر نخواهد کرد، و یک اتصال کند موجود مانع خواهد شد، مخصوصا هنگامیکه چندین فاکتور وجود داشته باشند که در این کندی موثر باشند.

 

cactusvpn.com/vpn/vpn-slow-down-internet