GPU چیست؟

GPU چیست؟

Graphics Processing Unit یا GPU نوعی واحد پردازش گرافیکی است که وظیفه ی نمایش محتویات و ارائه مناسب آن را بر روی صفحه نمایش دارد. بسیاری از افراد که گیمر های حرفه ای هستند حساسیت بسیار زیادی بر GPU سیستم خود دارند اما در زمینه های تجاری نیز واحد پردازش گرافیکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. می توان وظیفه اصلی واحد پردازش گرافیکی را رندر کردن محیط دسکتاپ تا اجرای برنامه های سنگین بازی دانست. در سیستم های ساده تر کارهای پردازش گرافیکی در حیطه وظایف CPU قرار می گیرد اما با گسترش برنامه های کامپیوتری از جمله بازی ها، اتوکد، تری دی مکس، تصاویر سه بعدی، انیمیشن و …  استفاده تنها از CPU امکان پذیر نیست به همین علت GPU به یک نیاز مبرم تبدیل شده است.

GPU واحد پردازش گرافیکی

GPU واحد پردازش گرافیکی

واحد پردازش گرافیکی به اشکال متفاوتی قابل استفاده است. یک نوع آن به صورت کارت گرافیک است که در شکاف پی ‌سی ‌آی اکسپرس قرار می گیرد. در نوع دیگر تراشه گرافیکی در مادربورد تعبیه شده است و قطعه ای جداگانه به حساب  نمی آید. نوع امروزی تر آن نیز ای پی یو است که عملکردی پیشرفته تر از انواع قبلی خود دارد.

تفاوت های GPU و CPU

در برنامه های گرافیکی سنگین تکیه کردن بر CPU به تنهایی، سبب کندی دستگاه و افت کیفیت می شود بنابراین می توان GPU را نقطه تقویتی CPU دانست. به بیان ساده تر مغز یک سیستم کامپیوتری CPU آن است که کارهایی از قبیل رمزگشایی، پردازش و … را انجام می دهد اما آنچه سبب نمایش خروجی نهایی بر صفحه نمایشگر می شود از وظایف واحد پردازش گرافیکی است. باید دانست که تمامی  CPU ها در خود GPU ضعیفی دارند که نمی تواند از پس کارهای گرافیکی سنگین بر بیاید اما برای کارهای ساده قابل استفاده است. به طور کلی می توان گفت GPU واحد پردازش گرافیکی با توان عملیاتی بسیار بالا است که قابلیت انجام فرایند های پردازشی موازی را دارد که همین امر سبب شده است بتوان با استفاده از آن به طور همزمان چند برنامه را پیش برد این در حالی است که CPU واحد پردازش مرکزی است که توان عملیاتی پایین تری از واحد پردازش گرافیکی دارد و مناسب برای فرایند های پردازشی متوالی یا پشت سر هم است به همین دلیل در انجام عملیات محدود تری توانمند است. این قبیل تفاوت ها در خرید فیلتر شکن نیز بسیار دخیل است و برای خرید آنها باید عوامل مربوط به سیستمی که قرار است فیلتر شکن بر آن نصب شود مورد توجه قرار گیرد تا در کیفیت محصول خللی ایجاد نشود.