DNS چیست؟

DNS چیست  و چطور کار می کند ؟

هر زمان که شما از یک وب سایت دیدن می کنید، شما در تعامل با بزرگترین پایگاه داده ها در جهان هستید. این پایگاه داده های عظیم مجتمعا به عنوان DNS  ، یا سیستم نام دامنه (Domain Name System) شناخته شده است. بدون آن، اینترنت بطوریکه ما در موردش اطلاعات داریم قادر به کار نخواهد بود. کاری که DNS انجام میدهد به قدری  یکپارچه و فورا اتفاق می افتد که شما معمولا ازینکه این  سطح در حال اتفاق افتادن است کاملا نا آگاهید. تنها زمانیکه شما به آن پی میبرید که DNS  چه کاری می کند وقتی است که شما سعی در بازدیداز یک وبسایت دارید ولی با خطا مواجه می شوید.

آدرس های IP  و نام های دامنه (Domain Named)

برای اینکه متوجه بشیم DNS چیست و چطور کار می کند، شما باید اطلاعات مقدماتی در مورد اینکه آدرس های IP  و نام های دامنه داشته باشید. آدرس های IP ،  یا آدرس های Internet Protocol یک ردیف پیچیده از اعداد است که به عنوان یک شناسه دو تایی برای دستگاهها سراسر اینترنت عمل می کند. به اختصار ، IP  آدرس ، آدرسی است که کامپیوترها، سرور ها و دیگر دستگاهها برای شناسایی  یک آنلاین دیگر استفاده می کنند. اکثریت فراوان IP  آدرس ها بصورت چهار مجموعه از ارقام استفاده شده اند. به عنوان مثال ،  12.34.56.78

 

یک نام دامنه اطلاعاتی است که شما در یک براوزر وارد می کنید تا به یک وب سایت خاص برسید. زمانیکه شما یک URL به عنوتن مثال www.example.com/index  در وب براوزر وارد می کنید ، این یک نام دامنه است . در واقع ، نام دامنه یک نسخه انسان دوستانه از IP  آدرس است. شرکت ها برای نام های دامنه که آسانتر به خاطر سپرده شوند رقابت می کنند ، از انجاییکه برای مردم آسانتر است تا بخاطر بسپارند چطور آنها را بصورت آنلاین پیدا کنندdns. اگر افراد مجبور به بخاطر سپردن نامهای پیچیده  IP  آدرس ها باشند برای جستجو در اینترنت، این احتمالا زیاد مفید و لذت بخش نخواهد بود.

برگرداندن نام دامنه به IP  آدرس

اگرچه  این امکان وجود دارد یک IP  آدرس را در براوزر برای پیدا کردن یک وبسایت وارد کنیم ، این آسانتر است که نام دامنه را بجای آن استفاده کنیم. با این حال، کامپیوترها، سرورها و دیگر دستگاهها قادر به ایجاد سر ها و دم ها از نام های دامنه نیستند – آنها به شدت به شناسه دو تایی تاکیید دارند. کار DNS پس از آن ، این است که نام دامنه را بگیرند و تبدیل به آدرس IP  کرده تا به دستگاه ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر اجازه دهند. هر نام دامنه دارای حداقل یک آدرس IP  مرتبط با آن است.

دامنه های مبدا (Top Level Domains)، سرورهای ریشه و برطرف کننده ها

DNS  یک پایگاه داده قابل توجه است. هر چند آن به تنهایی کار نمیکند. چیزهایی که Top Level Domains (TLDs) نامیده می شوند و سرورهای روت تعداد زیادی جابجایی های سنگین برای DNS  انجام میدهند. یک  Top Level Domain  به قسمتی ازنام  دامنه که پس از دوره می آید اشاره می کند. به عنوان مثال، TLD  برای Example.com  قسمت “COM ”  می باشد. در حالیکه نام های دامنه در حال گسترش می باشند، یک تعداد نسبتا ثابت از Top Level Domin  مانند  .com، .edu و org و چند نمونه کلیدی تخصصی وجود دارد.

whats dns

 

خرید کریو فیلتر شکن وی پی ان

کامپیوترهای مخصوصی  که سرورهای روت نامیده می شوند IP  ادرس ها در هر ثبت نام Top Level Domain نگهداری می کنند. بنابراین، اولین توقفی که DNS انجام می دهد زمانیکه ریزالو می شود یا بر گردان می شود یک نام دامنه در سرور روت مرتبط است. از اینجا، درخواست نام دامنه به ریزالوور نام دامنه یا DNR  فرستاده  می شود. ریزالور نام دامنه، یا ریزالورها ، در سراسر Internet Service Provider  و سازمان ها قرار داده شده اند. آنها به درخواست ها از سرورهای روت برای پیدا کردن IP آدرس های ضروری پاسخ می دهند. از آنجا که سرور های روت در حال حاظر .COM, .EDU  یا دیگر بخشهای عبارت را تشخیص می دهند، این به سادگی باید به رفع بقیه درخواست بپردازد. این معمولا بلافاصله انجام می شود و اطلاعات به سوی کامپیوتر کاربر فرستاده می شود.

DNS: یک پایگاه توزیع داده عظیم

میلیونها نفر در جهان هر روزه DNS  تغییر می دهند؛ از طریق نام های دامنه جدید به IP  آدرس ها و در خواست های دیگر تغییر می کند. هر چند ساختار منحصر به فرد DNS همه چیز را درست نگه می دارد. نام های دامنه تکراری نمی توانند در دامنه ها وجود داشته باشند، اما می توانند در سراسر آن وجود داشته باشند برای مثال Example. Com  و Example. Gov  می توانند دو ناحیه آنلاین جداگانه باشند. در به غیر از این ، ساختار بسیار منظم و کار آمد DNS  شما رو مطمئن می سازد که هرگز نگران رسیدن به دو ناحیه متفاوت توسط یک نام دامنه نباشید. وقتیکه شما نام دامنه را وارد کردید ، شما همیشه به همان محل می رسید. بدون DNS  اینترنت مفید ، عملی و لذت بخش نخواهد بود.

 

whatismyipaddress.com/dns