Block chain چیست و چگونه کار می کند؟

با روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و محبوبیت آن، رفته رفته نیاز به ایجاد یک بستر ایمنی جدید احساس شد. سرویس Block chain با طراحی خود توانست، این امنیت را به منظور حفظ داده های شخصی افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، حفظ کنند. در اصلاح سیستم Block chain با ایجاد کردن یک روش جدید در ثبت و گزارش گیری اطلاعات و ایجاد ذخیره سازی و اشتراک گذاری در تمام سیستم ها باعث شده است تا دست هکرها از این نوع داده ها دور بماند و کاربران بتوانند با خیال راحت داده های ارزی خود را جابجا کنند.

چرا باید از Block chain استفاده شود؟

در سال های اخیر نیز با پیشرفت عمل، این روش بر روی انواع شبکه های اجتماعی نیز پیاده سازی شده و توانست در سیستم های متن باز، باعث افزایش امنیت بسیار خوب شود. مدل های مختلفی از Block chain طراحی شده است و حتی مدل های سازمانی آن نیز در برخی از موارد مورد استفاده قرار گرفته است تا در کنار خرید vpn باعث تامین امنیت داده های یک شرکت شود.

در اصل Block chain از دو واژه بلوک و زنجیره ایجاد شده است و این فناوری در اصل به منظور زنجیره ای از بلوک ها می باشد. امکان دارد که شما در هر بلوک از یک زنجیره، دارای داده های مختلف و کاملا غیر مرتبط باشید و با اتصال آنها بهم می توانید یک زنجیره از داده ها را در Block chain ایجاد کنید. باید در نظر داشته باشید که حال به منظور تامین امنیت داده ها، هر بلاک دارای هوش مخصوص به خود می باشد تا باعث افزایش امنیت داده های موجود شود. جالبی کار آنجایی مشخص می شود که در بلاک چین، هر هش در داخل بلوک قبلی خود نیز ذخیره شده است و یک تغییر کوچک در داده ها می تواند کل زنجیره را غیرقابل معتبر نماید. در این روش رمزنگاری، دیگر هکرها نمی توانند با بدست آوردن کلید یک هش تمام اطلاعات را در اختیار داشته باشند.

کاربردهای Block chain چیست؟

در بخش اولیه مقاله نیز به اهمیت این روش در جمع آوری داده های ارزهای دیجیتال سخن گفته شد. اما از این روش می توان در هر مکانی که نیاز به ذخیره سازی غیر متمرکز و ایمن داده ها احساس شود، استفاده شود. یکی از مواردی که امروزه در حال استفاده از آن می باشند، ایجاد یک روش به منظور تبدیل دارایی ها به توکن های مختلف می باشد و باعث می شود شما بتوانید هر نوع ابزاری که در اختیار دارید، را به یک نوع پول رایج دیجیتال تبدیل کنید و آن را به راحتی انتقال دهید.

در اصل این روش به سختی می تواند مورد استفاده بخش های کوچک قرار بگیرد. داشتن یک Block chain حرفه ای و معتبر، باعث میشود تا محیط ارسال و دریافت داده ها به شدت امن شده و افراد سودجو نتوانند به داده های مختلف دسترسی داشته باشند، زیرا تمام داده ها به صورت امنیتی و کد شده در کنار هم قرار دارند و محتوای هر زنجیر نیز کاملا با محتوای زنجیرهای دیگر متفاوت است و زمان زیادی طول خواهد کشید، تا بتوان به صورت دستی این داده ها را استخراج نمود.