وضعیت سانسور اینترنت در ایران قسمت دوم

وضعیت سانسور اینرنت و عبور از فیلترینگ و خرید فیلتر شکن قسمت دوم

 

ابزار های عبور از سانسور

ابزار های عبور از سانسور

 

در قسمت قبلی این مقاله پیرامون بررسی وضعیا فیلترینگ و دانلود فیلتر شکن های گوناگون صحبت کردیم. در این مقاله به بررسی سه دسته ی دیگر از سایت هایی که در درسته فیلترینگ قرار گرفته اند و لینک دانلود فیلتر شکن این سایت ها می پردازیم

سایت های تجاری
خرید

خرید

دسته سایت های تجاری ، شامل همکاری سایت های از یک تعداد از سازمان هایی مانند nokia ، verizon ، sony و UPS میشود. این لیست همچنین شامل سایت هایی از صنایح مالی شامل Wells Fargo , pay pak , american express , bank of america و citibank میشود.
نتایج نشان میدهد که تنها 16 درصد از سایت های تجاری در ایران فیلتر شده اند . یکی از نتایج پایینی که در این نظر سنجی برخورد کردیم این بود. در میان سایت هایی که در لیست فیلتر قرار گرفته اند ، یک درصد بالیی شاما همکاری سایت هایی برای آژانس های خبری مانند Fox News و The sun (UK) و نیز new york post بودند. یک مشاهده حالب آن است که سایت هایی که تصویر های استوک ارائه میکنند مانند shotterstock و dreamstime در این فیلتر شده اند. به نظر میرسد بیشتر به خاطر ان است که بسیار از عکس های این سایت ها اظ ننظر سیاسی و یا مرهبی ، دولت ایران را به چالش میکشند.

سایت های کامپیوتری
فیلتر شکن

فیلتر شکن

این دسته ، به صورت عمده ، شامل سایت هایی از هر کدام از کمپانی هایی که اختصاص به کامپیوتر و تکنولوژی دارند و نیز سایت هایی که اصالاتا در این حوزه هستند میباشد. شامل Apple, Microsoft , Google , Hewlett-Packard به علاوه Facebook , Twitter , Pinterest و نیز 4Shared میباشد.
این نظر سنجی نشان داد مه 27% این سایت ها در این موضوع ، در ایران فیلتر شده اند. علاوه بر ان ، بررسی این نتایج نشان داد که به صورت کلی ، سایت هایی که به کمپانی هایی شاما Apple , microsoft و نیز Hewlett-Pachard وابسته اند فیلتر نشده اند. در حالی که سایت هایی هر نوع جنبه اجتماعی دارند ، ماننذ facebook , twitter و نیز Google+ و Tumblr , MySpace همگی فیلتر شده اند. جالب است ، شبکه های انجتماعی محبوب جدید مانند Pinterest هنوز فیلتر نشده اند.

سایت های بازی
خرید VPN

خرید VPN

این دسته شامل سایت هایی که به بازی اختصاص یافته اند ، مانند IGN ، BattleNet ، Playstation و Leauge of legends مانند سایت های دیگر مربوط مانند BetFair , Bet-At-Home و William Hill Online میباشند. نتایج نشان از آن دارد که که 27% سایت ها در این دسته ، فیلتر شده اند. اغلب سایت های فیلتر شده ، سایت های IGN میبانشد ، همانطور که دامنه اصلی IGN فیلتر شده است. علاوه بر آن ، بیشتر سایت هایی gambling پیدا شده ، در ایران فیلتر شده اند.

نحوه دور زدن فیلتر
جهت عبور از فیلترینگ
بهترین راه ، خرید فیلتر شکن و نیز خرید vpn های موجود در سایت میباشد.