تکنولوژی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

با شنیدن هوش مصنوعی چه چیزی به ذهن شما می رسد؟ اگر متخصص در حوزه کامپیوتر نیستید شاید با شنیدن این ترکیب به یاد ربات های مختلفی بیفتید که در فیلم های مختلف علمی تخیلی دیده اید. درست است که این ربات ها آینده متصور برای این صنعت را به تصویر میکشند اما همه واقعیت درباره این مفهوم را نشان نمیدهند. برای آنکه با این مفهوم بیشتر آشنا شویم و کاربرد های آن بدانیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

تعریف هوش مصنوعی

در تمامی تعاریف ارائه شده برای هوش مصنوعی آن را یکی از زیرشاخه های علوم کامپیوتر دانسته اند. اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از آن ارائه کنیم باید گفت که هوش مصنوعی در واقع علم آموزش کامپیوتر و خودکار سازی رفتار آن با هدف تقلید کامپیوتر از از هوش و رفتار انسان در یک موقعیت خاص مانند بازی شطرنج و یا در موقعیت ها و محیط های مختلف است. فرآیند آموزش کامپیوتر به موسوم به یادگیری ماشین است. یادگیری ماشین بر اساس نتایج تجربه ها و رسیدن به یک الگوی مشخص برای پاسخگویی در موقعیت های مشابه استوار است. یادگیری ماشین گاه به صورت ساده با استفاده از الگوریتم های پیش پا افتاده انجام میشود و گاهی برای انجام آن به الگوریتم های پیچیده نیاز است.

کاربرد های هوش مصنوعی

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید بارها از این مفهوم در طول زندگی روزمره خود استفاده کرده اید. امروزه نقش و تأثیر هوش مصنوعی در حوزه های مختلف زندگی انسان ها انکار ناپذیر است و روز به روز نیز بر این تاثیرات افزوده می‌شود. در ادامه به تعدادی از کاربرد های رایج آن در زندگی روزمره می‌پردازیم که شاید به دلیل آن که خیلی محسوس نبوده اند در هنگام استفاده از آن متوجه نقش هوش مصنوعی در حین انجام آن فعالیت نبوده ایم.

یکی از اصلی ترین کاربرد های آن در حال حاضر ، استفاده از آن در نتایج جستجو های ما در گوگل در فضای اینترنت است. الگوریتم های جستجو گوگل بسیار محرمانه هستند ولی این موضوع که آن ها از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای، شیوه جستجو ما در اینترنت را پس از مدتی تبدیل به یک الگوی خاص می‌کنند تا در سرچ های بعدی در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را برای جستجو ارائه کنند، کاملا ثابت شده است.

یکی دیگر از کاربرد های آن در غلط یاب های صفحه کیبورد گوشی های هوشمند است. احتمالا برایتان پیش آمده است که در حین تایپ با صفحه کلید گوشی خود، کلمه ای را بصورت اشتباه تایپ کنید و سپس در حالت فعال بودن غلط یاب گوشی در کسری از ثانیه شکل درست آن بالای صفحه کلید ظاهر شده و یا پیشنهاد هایی جهت کامل کردن جمله ای که در حال تایپ آن هستید به شما نشان داده می‌شود. همانطور که حدس میزنید این پیشنهاد ها توسط هوش مصنوعی به کار رفته در تکنولوژی گوشی همراه شما است که وظیفه آن بررسی شکل درست کلمات از نظر املایی است.

در بسیاری دیگری از کاربرد ها مانند چراغ راهنمایی و دستیاران صوتی موجود در گوشی همراه و یا دستیار صوتی سایت مایکروسافت و گوگل می توانیم کاربرد آن را ببینیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در بحث فیلترشکن نیز هوش مصنوعی نقش به سزایی دارد.

به صورت کلی دنیای هوش مصنوعی هر روز رو به پیشرفت است و متخصصان این حوزه آینده را از آن این تکنولوژی خواهد بود.