نشت DNS چیست و چطور امنیت VPN را تحت تاثیر قرار می دهد

یکی از حقایق کمتر شناخته شده در مورد VPN این است که با وجود مزایای تغییر آدرس و رمزگذاری داده، اطلاعات شخصی به روشی که نشت DNS نامیده می شود می تواند نشت پیدا کند. برخی ارائه دهندگان VPN راه حلی برای نشت DNS در نرم افزار خود ساخته اند. برای آنهایی که راه حلی نساخته اند، راه حل های دستی وجود دارد.بنابراین یکی از راههای مقابله با این نقص امنیتی خرید VPN و خرید کریو میباشد.

DNS Leaks

نشت DNS چیست؟

نشت های DNS آسیب پذیری امنیتی هستند که مخصوص سیستم های عامل مایکروسافت ویندوز هستند. همه شما کاربران Mac خارج از اینجا دلیل دیگری برای تشویق خود دارید. نشت های DNS می تواند باعث شود آدرس IP واقعی شما ( یا حداقل آدرس ISP) به بیرون نشت کند بدون اینکه شما متوجه شوید، حتی هنگامیکه از VPN رمزگذاری شده استفاده می کنید.

DNS به چه معنایی است؟

DNS مخفف سرور نام دامنه است. هر زمانی که شما در نوار مرورگر خود آدرس سایتی را تایپ می کنید، یک درخواست به سرور نام دامنه ارسال می شود. این سرور نام های دامنه را با آدرس های IP جاییکه وب سایت واقعا میزبانی شده مطابقت می دهد. سپس DNS می گوید به منظور بارگذاری وب سایتی که شما درخواست کرده اید مرورگر شما کدام آدرس IP برود.

پس نشت DNS چیست؟

اگر شما به اینترنت تنها از طریق اتصال استاندارد با ISP خود دسترسی دارید، گفته می شود که کامپیوتر شما ار سرورهای  DNS مربوط به ISP شما استفاده می کند. به این معنی که همه درخواست ها از طریق ISP شما می روند مگر اینکه شما به صورت دستی طور دیگری تعیین کرده باشید.

هنگامیکه به شبکه خصوصی مجازی متصل شوید، کامپیوتر شما خواهد گفت که از طریق VPN سرورهای DNS امن استفاده شوند که متفاوتند از سرورهایی که توسط ISP شما اختصاص داده شده است. با این حال، نقص های امنیتی ذاتی سیستم عامل ویندوز، کامپیوتر شما واقعا ممکن است از سرورهای DNS اشتباهی استفاده کند، بنابراین آدرس IP واقعی شما را در معرض وب سایتهایی که از آنها بازدید می کنید می گذارد.

چه چیزی باعث نشت DNS می شود؟

نشت های DNS می تواند به علت فاکتورهای مختلفی ایجاد گردد. چیزی مثل  تاخیر یک وب سایت پاسخی است برای کامپیوتر شما که می تواند باعث شود ویندوز به سرورهای DNS نا امن سوییچ شود. این روش توسط سایتهای مخرب بسیاری استفاده می شود که باعث نشت های DNS و افشای اطلاعات خصوصی کاربر می شود.

چطور نشت DNS را شناسایی کنید.

در اینجا یک وب سایت عالی رایگان وجود دارد  DNSLeaktest.com که می تواند نشت های DNS را شناسایی کند. همچنین اطلاعات مفیدی در مورد نحوه متوقف کردن نشت غیرارادی اطلاعات DNS وجود دارد. برای دریافت DNS Leak Test شما می خواهید به سرویس VPN خود متصل شوید قبل از بازدید از وب سایت آنها یا مطمئن شوید مرورگر خود را یکبار قبل از برقراری اتصال بازخوانی کرده اید.

چگونه می توان از نشت های DNS جلوگیری کرد؟

در اینجا روش های دستی و اتوماتیک برای نقض امنیتی ویندوز وجود دارد که به شدت توصیه می شوند که کامپیوتر خود را برای استفاده از آدرس IP ثابت تنظیم کنید. این کمک خواهد کرد تنظیمات DNS شما به طور تصادفی نادیده گرفته نشود.

 

تعمیر خودکار نشت DNS

DnsLeakTest.com نرم افزاری است که باید نشت های DNS را روی بیشتر سیستم های عامل ویندوز به صورت اتوماتیک تعمیر کند. این نرم افزار اساسا اتصال VPN را شناسایی می کند و کامپیوتر شما را وادار به استفاده از سرورهای DNS امن در هنگام اتصال می نماید.

تنظیم دستی (واقعا آسان)

گاهی اوقات ساده ترین روش به بهترین صورت کار می کند. قبل از اینکه از روش دستی استفاده کنید، لطفا مطمئن شوید که کامپیوتر شما یک IP شبکه استاتیک دارد به جای اینکه یک IP اختصاص داده شده بوسیله DCHP داشته باشد، در غیر اینصورت تلاش شما بی فایده است.

Comodo SecureDNS یک سرور  DNS رایگان است که به خوبی کار می کند. هنگامیکه از روش دستی استفاده می کنید، مهم است که مطمئن شوید که ISP شما از پروکسی های Transparent DNS استفاده نمی کند.

DNS دستی برای کامپیوتر شما:

  1. رفتن به کنترل پنل> تنظیمات شبکه > اتصال های شبکه
  2. بر روی آداپتور شبکه که برای شبکه خانگی استفاده می کنید راست کلیک کنید ( بسیاری از ما از آداپتور شبکه بی سیم استفاده می کنیم.)
  3. روی properties کلیک کنید.
  4. پروتکل اینترنت نسخه 4 (TCP / IPv4) را از لیست انتخاب کنید و بر روی properties کلیک کنید
  5. دکمه مربوط به radio را از Obtain DNS Address Automatically to Use the following DNS Server Address سوییچ کنید
  6. اطلاعات DNS جدید امن خود را وارد کنید
  7. انجام شد!

DNS دستی برای کل شبکه خانگی :

  • دسترسی به صفحه تنظیمات روتر شما
  • به تنظیمات DNS بروید
  • DNS IP امن خود را در کادر Static DNS Server وارد کنید.

 

www.vpntopten.com/articles/what-is-a-dns-leak-and-how-it-affects-vpn-security