تورنت چیست

تورنت چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از رایج ترین توصیه هایی که به شما خواهد شد این است که برای دانلود فایل ها از اینترنت از تورنت استفاده کنید. اگرچه بسیاری از مردم در مورد اینکه “تورنت چیست” اطلاعی ندارند و در اینجا مطالبی برای شما به اشتراک گذاشته می شود که به شما برای شروع دانلود فایلها با تورنت کمک خواهد کرد.

torrent

بیشتر افرادی از تورنت برای دانلود موزیک، فیلم، کتاب الکترونیک، نرم افزار و غیر استفاده می کنند . نقض کپی رایت و دزدی دریایی (pircy) در جهان تورنت شایع می باشد. بیشتر افرادی که من می شناسم، کاملا دقت نمی کنند. وقتی شما می توانید چیزی را به رایگان بدست اورید شما چرا برای آن حتی یک ریال هزینه کنید؟

بنابراین، تورنت چگونه کار می کند و چه تفاوتی یا دانلود عادی دارد؟

برخلاف سایتهایی که شما موضوعات مختلف را به طور مستقیم از سرور دانلود کنید، تورنت ها یک رکورد از چیزی که ردیاب “tracker” نامیده می شود. یک Tracker  سرویسی است که مسیر را از ازدحام نگه می کند. گروه متشکل از پیگیری ها و جفت ها است.

 

torrent tracker

فایل های تورنت چیست؟

فایلهای تورنت با پسوند .torrent  بسط داده می شوند و در اینجا تعداد زیادی استگاه پردازش معمول مثل u Torrent ،  I Transmission   که به شما برای دانلود فایلهای تورنت از اینترنت کمک می کنند وجود دارند .

یک فایل تورنت ممکن است فقط 16 کیلو بایت باشد در حالیکه شامل ردیاب به  اینترنت اکسپلورر فایلی که شما مایل به دانلود آن هستید ممکن است بیش از 1 گیگا بایت باشد. به عنوان مثال تورنتهای فیلم یا تورنت سیستم عامل لینوکس که به صورت قانونی در سایت لینوکس در دسترس است.

 

Seeder

یک seeder  (پیگیری کننده) کسی است که دانلود را کامل کرده است و 100% یک فایل را به اتمام رسانده است. به طور معمول هر فایل تورنت با یک seeder (پیگیری کننده) آپلود شده است و وقتی که اشخاص دیگر شروع به دانلود آن می کنند ، آنها هم seeder  محسوب می شوند.

Leechers  و  Peers

یک جفت” peer ” کسی است که تنها یک بخش را کامل کرده است، و در حال حاظر درست مثل شما در حال دانلود کردن است. او دانلود و آپلود می کند . در حالیکه leecher  ها کسانی هستند که تنها دانلود فایل ها را تکمیل می کند اما در حال حاظر فایلی آپلود نمی کند. بسیاری از آنها سرعت آپلود تورنت را کنترل می کنند یا تورنت را بعد از دانلود کردن متوقف می کنند.

به این معنا،ازدحام بزرگتر  ، شانس دانلود شما بهتر است.  یک نسبت 2:1 seeder ها و peer ها در نظر گرفته شده در حالیکه 1:1  اگرچه خوب است ممکن است بهترین سرعت دانلود را ندهد. هر چیزی کمتر از آن است که

هنگامیکه شما شروع به دانلود کردن می کنید، بیت ها و بخش ها یکی یکی دانلود می شوند و در نهایت بوسیله کلینت تورنت مثل uTorrent  برای ویندوز/ لینوکس ، انتقال MAC  ترکیب می شوند .

سرعتی که شما در آن آپلود می کنید upspeed  و سرعتی که در آن دانلود می کنید downspeed  نامیده می شود. Downspeed  چیزی است که برای شما مهم است در حالیکه upspeed  از اهمیتهای  peer  هایی که فایلهای مشابه دانلود می کنند .

علت اینکه چرا تورنت ها عمومی هستند بخاطر این است که مردم مجبور به آپلود کردن هستند در حالیکه آنها دانلود می کنند. اگر شما سرعت آپلود هایتان را محدود کنید، سرعت دانلود شما به صورت اتوماتیک کاهش می یابد! اگر شما مایلید کار اجتماعی انجام دهید، شما می توانید پیگیری را بعد از اینکه دانلود کامل شد انجام دهید.

دو سایت تورنت مستقیم عبارتند از:

mininova.org

isohunt.com

www.callingallgeeks.org/what-are-torrents-and-how-do-they-work