اینترنت ملی چیست؟

نام اینترنت ملی را که می شنویم، ابتدا به ذهن بسیاری از ما می رسد که برای استفاده از سایت های خارجی باید اقدام به خرید فیلترشکن کنیم. اما واقعا اینترنت ملی چیست و به چه دلیل راه اندازی شده است؟ برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح، که پیشاپیش بد نیست بدانید اشتباه است، در ادامه با ما همراه باشید.

با اینترنت ملی آشنا شوید

اینترنت شبکه ای است که از ۱۹۶۰ و ورود آن به دنیا، تغییرات بسیار زیادی به وجود آورد. امروزه هر کسب و کاری به این شبکه جهانی وابسته است. هر بیزینسی که نتواند در دنیای اینترنت جایی برای خود دست و پا کند، به سرعت از بازار رقابت حذف می شود. امروزه تقریبا همه چیز، از تحقیقات علمی گرفته تا شغل ها به اینترنت وابستگی دارند. اما چند سالی است که اصطلاح اینترنت ملی بسیار به گوش ما می رسد. اما باید بدانیم این اصطلاح اصولا دارای یک اشتباه اساسی است.

اینترنت ملی چیست؟

اینترنت یک شبکه جهانی است و نمی تواند به کشور و یا شهر خاصی آن را محدود کرد. شبکه های محدود در سطح شهر ها و کشورها اینترانت هستند و نه اینترنت. شبکه ملی اطلاعات که در ایران راه اندازی شد به شبکه جهانی اینترنت متصل است. لذا یک کاربر ایرانی عملا به اینترنت وصل است. ما هر روزه با استفاده از این شبکه ملی به جهان اینترنت متصل می شویم.

اما این شبکه ملی زمانی که از اینترنت جهانی جدا شود، بدل به اینترانت (یا همان اصطلاح اینترنت ملی) خواهد شد. در چنین شرایطی کاربران تنها قادر هستند به سایت ها و اپلیکیشن هایی که در سرورهای داخل شبکه ملی هستند دسترسی پیدا کنند. پس اگر زمانی این شبکه، از شبکه جهانی اینترنت جدا شود دیگر نمی توانید از آن برای تلگرام یا هر اپلیکیشن دیگری که سرور خارج از شبکه داخلی دارد استفاده کنید. لذا برای وصل شدن به تلگرام در این شرایط می توان از ساکس تلگرام یا فیلترشکن تلگرام استفاده کرد.

البته نمی توان انتظار داشت دسترسی به اینترنت جهانی به صورت کامل و ۱۰۰ درصد در کشور قطع باشد. چرا که حداقل کانال هایی برای انتقال موارد بانکی جهانی و موارد مشابه همواره باید باز باشند. در این شرایط هنوز فیلترشکن ها قادر به رفع نیاز ها هستند. البته اگر این محدودیت بسیار زیاد باشد ممکن است با کندی و صرف زمان اتفاق بیافتد.

اینترنت ملی در ایران:

شبکه اینترنت ملی در ایران چندین سال است که راه اندازی شده. سرورهای مختلفی برای آن خریداری و مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال سرورهای مربوط به بانک ها، ادارات دولتی و بسیاری از شرکت های خصوصی بر روی همین شبکه قرار گرفته اند. اما این شبکه محدود است و نیاز بسیاری از افراد را بدون پاسخ می گذارد. به عنوان مثال برای یک کار علمی که نیاز به دسترسی به یافته های جهانی باشد، شبکه ملی کافی نیست. سرویس های ایمیل و پیام رسان های خارجی هم شامل همین موضوع می شوند. مثلا شما نمی تواند در زمان قطع شدن شبکه اینترنت ملی با اقوام خود که در خارج از ایران هستند ارتباط بگیرید.

اینترنت ملی و خرید فیلترشکن

در زمان اتصال شبکه ملی، به اینترنت جهانی دسترسی خواهیم داشت. اما در بسیاری مواقع اجازه دسترسی به سایت ها و اپلیکیشن ها برای کاربران محدود است. در چنین شرایطی می توان با خرید فیلترشکن این مشکل را برطرف کرد. یک فیلتر شکن پرسرعت و ارزان قیمت می تواند دسترسی نامحدود به ما بدهد. از آن برای آندروید، کامپیوتر شخصی، برای آیفون یا هر دستگاه دیگری استفاده کنیم.

در زمانی که اقدام به خرید فیلترشکن و راه اندازی آن می کنید، هنوز از طریق شبکه اینترنت ملی به اینترنت جهانی متصل هستید. اما اینبار ISP نمی توانند دسترسی شما را محدود کنند. چرا که اطلاعات شما به صورت رمزنگاری شده از شبکه اینترنت ملی خارج و وارد می شود. لذا تشخیص داده نشده و قابلیت عبور از سد فیلترینگ را خواهد داشت.