اصول VPN برای مبتدیان

معرفی VPN و مزایای استفاده از آن برای مبتدیان

vpn-for-strat

یک شبکه خصوصی مجازی یا VPN یک نوع از فن آوری های شبکه است که به یک کاربر وب اجازه دسترسی به شبکه خصوصی و همچنین انتقال/دریافت داده ها را به صورت امن و ناشناس می دهد. هدف راه اندازی و استفاده از حساب های کاربری VPN جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز به داده های حساس توسط مجرمان سایبری و یا دور زدن سانسورهای دولتی و نظارت آنها است. اگرچه شما می توانید VPN خود را راه اندازی کنید، این روش نیاز به تسلط بر شبکه های مجازی دارد. به طور مثال، برای خدمات ارائه شده به شرکت های فروش VPN می روند. در اینجا شش اصل اولیه برای انتخاب ارائه دهنده جهت خرید VPN مناسب از بین بسیاری ارائه دهندگان موجود آورده شده است:

پروتکل های VPN

قبل از خرید یک سرویس VPN، پروتکل های در دسترس برای کاربران وب را بدست آورید. این بسیار مهم است زیرا در اینجا چندین پروتکل وجود دارد که داده ها را از طریق شبکه های خصوصی مجازی منتقل یا دریافت می کنند. برخی از این پروتکل ها شناخته شده اند و آسیب پذیری های آنها قابل استخراج کردن است. مثال خوب از پروتکل های نا امن شامل Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) و Layer 2 Tunneling Protocol (L2TP) هستند.

مشکل با این دو پروتکل این است که آنها بسته های داده را رمزگذاری نمی کنند. آنها به سادگی تونل هایی ایجاد می کنند و بسته های داده را کپسوله سازی می کنند. برای جلوگیری از نظارت داده ها توسط دولت ها و هکرها، قاعده کلی این است که از سرویس های VPN که پروتکل های Secure Sockets Layer (SSL)، Secure Shell (SSH)، Transport Layer Security (TLS) یا (IP Security (IPSec را استفاده می کنند بهره ببرند.

پشتیبانی از سیستم عامل ها و دستگاه ها

با توجه به طیف گسترده از دستگاه های فعال اینترنتی در دسترس کاربران وب، عاقلانه است که یک سرویس VPN را انتخاب کنیم که سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف را پشتیبانی کند. این ابزارها برای کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ ها، تبلت ها و تلفن ها هوشمند پشتیبانی شده هستند. به علاوه، سرویس شبکه خصوصی مجازی باید برای ویندوز، لینوکس، بلک بری، iOS و سیستم عامل ویندوز فون نیز پشتیبانی شوند.

سیاست نگهداری گزارش

دریابید که آیا سرویس VPN برنامه نگه داری از گزارش فعالیت های کاربران خود را دارد. اگر یک شرکت VPN سیاهه های مربوط به فعالیت های کاربران خود را نگه می دارد از آن دوری کنید و سرویس VPN را انتخاب کنید که هیچ گزارشی از فعالیت ها نگه نمی دارد. برخی از شرکت ها گزارش فعالیت های شما را به صورت خواسته یا ناخواسته (با حکم دادگاه) به برخی مراجع اظهار می دارند. علاوه بر این، برخی از شرکت های VPN گزارش داده های کاربر را برای چندین ساعت به منظور تضمین کیفیت نگه داری می کنند.

گزینه های تغییر مکان های جغرافیایی

اگر می خواهید فعالیت های وب شما از مبدایی در کشوری دیگر نمایش داده بشوند، از سرویس های VPN استفاده کنید که دارای قابلیت تغییر محل جغرافیایی هستند. این باعث می شود تغییر موقعیت مکانی مجازی شما از کشوری به کشور دیگر آسانتر بشود و بتوانید کشور مناسبتری را انتخاب کنید.

قیمت

سرویس کریو VPN را انتخاب کنید که برای شما مقرون به صرفه باشد. برای این کار، در بین شرکت های مختلف ارائه دهنده VPN جستجو کنید و قیمت های مختلف را بدست آورید. عاقلانه است که انتخاب خود را بر اساس ارزیابی دقیق از عوامل مورد بحث در بالا انتخاب کنید بجای اینکه بر اساس پایین ترین قیمت این انتخاب را انجام دهید.

نتیجه گیری

برای پنهان کردن فعالیت های خود، داده های حساس و حریم خصوصی از مجرمان سایبری یا نظارت آشکار دولت، از شبکه های خصوصی مجازی استفاده کنید. با توجه به این، معیارهایی مانند هزینه، ویژگی های جغرافیایی، سیاست های گزارش گیری، پشتیبانی دستگاه ها و سیستم عامل ها را در هنگام خرید یک ارائه دهنده سرویس VPN در نظر داشته باشید.